Beklenen Goller (Turkish)

Expected Goals veya Beklenen Goller

Arsene Wenger son basın toplantısında Arsenal’in oynadığı futboldan memnun olduğunu belirtmek için Beklenen Goller(ExpG) dediğimiz bir kavramdan bahsetti. Geçtiğimiz seneye kadar sadece futbol-analitik konusuna ilgili olanlar tarafından tartışılan bu kavram nedir?

Futbol gollerin azlığı sebebiyle istatistiki bir spor olarak bilinmese de bazı rakamlar takımların kalitesi hakkında maç sonuçlarından daha bilgilendirici olabilir. ExpG da bunlardan biri.

ExpG aslında konsept ve hesaplama olarak bayağı basit bir kavram. Bir takımın çektiği sutlar, şutun çekildiği yerin daha önceden hesaplanmış gol olma ihtimali ile çarpılarak elde ediliyor. Basit bir örnek vermek gerekirse, her penaltının 70% gol olma ihtimali varsa, ayni maçta 3 penaltı kullanan bir takımın 3*0.7=2.1 gol atmasını bekleyebiliriz.

En başlarda çok basitçe sırf şutun çekildiği yerleri göz önüne alarak olarak hesaplanan ExpG, birçok futbol analistinin kendi modellerini yaratmalarıyla beraber bayağı detaylı bir hale gelmiş durumda. Artık sut çeşidi (kafa/ayak), atak hızı veya topla kale arasındaki defans oyuncularının sayısı gibi faktörler ExpG hesaplanmasına giriyor.

ExpG bir takımın genel olarak kalitesi hakkında verdiği bilgiyi en iyi o takımın “yarattığı şansların kalitesi”  olarak tanımlayabiliriz. Tabi ki oyuncuların bitiricilik farkları, kaleci performansı ve şans gibi faktörler dolaysıyla herhangi bir maçta ExpG ile gerçek gol sayısı arasında büyük farklar olabiliyor. Ancak örneğin Premier League’de ilk 10 maçtan sonra bakıldığında ExpG sezon sonu averaj farkını en iyi tahmin edebilen ölçü.**

Türk televizyonlarında kullanılan OPTA datasıyla beraber kolayca hesaplanabilecek ExpG takımların nasıl oynadığı hakkında çok daha sağlıklı bilgi verebilir ve birçok yorumcunun kullandığı ama gerçekte tahminsel gücü çok zayıf birçok istatistiğin yerini tutabilir.

Son olarak gecen haftaki Galatasaray – Osmanlıspor maçına benim çok basit bir ExpG modelimle bakacak olursak:

Galatasaray

11 ceza sahası dişi, 12 ceza sahası içi ve 2 de altı pastan olmak üzere 25 sut çekmiş:

11*.045+ 12*0.135+ 2*0.405= 2.9 ExpG

Yani Galatasaray bu maçta beklenenden 1.9 az gol atmış olduğunu görüyoruz.

Ayni şekilde Osmanlispor:

2*0.045+5*0.135+0* 0.405= 0.9 ExpG

Osmanlıspor da beklenenden 1 fazla gol atmış.

Yani ne kadar istatistik kullansak da eskilerin dediği gibi atanın ve tutanın iyi olacak 🙂

**http://11tegen11.net/2015/01/05/the-best-predictor-for-future-performance-is-expected-goals/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s